úterý 5. září 2017

Oblíbenci - knihy, filmy, seriály, hudba

Už je to pár týdnů, co jsem nastoupila do práce. Začínám se postupně zabíhat do té každodenní rutiny, která mě bude provázet asi ještě spoustu let. Má to svá negativa, ale i spoustu pozitiv. Třeba, že mám paradoxně tak nějak víc času.

Ne že bych ho opravdu měla víc, spíš si ho umím tak nějak uspořádat. Dělat věci efektivněji a s mnohem větším potěšením, než dřív. Asi je to i tím, čím se v práci každý den zabývám. Hodně mi to pomáhá.

Tentokrát jsem se rozhodla, že vám tu představím pár věcí, které jsem viděla, slyšela nebo četla za poslední dobu. Neváhejte přidat nějaké své tipy, ať mám taky inspiraci co na dlouhé podzimní večery :)


THIS IS US

Pro mě jeden z nejlepších seriálů, na jaké jsem kdy koukala. Neskutečně propracovaná a skvěle zahraná věc, která vám nedá spát. A tak nějak se dotýká každého z nás, aspoň okrajově. U každého dílu jsem měla uvnitř takový ten zvláštní pocit něčeho až důvěrně známého, co přesně nedokážu vyslovit, ale je to tam a ten příběh to jen rozehrál. Doporučuji všemi deseti.
TRUE DETECTIVE

Tenhle seriál je z trošku jiného soudku. Jsem obecně mezi přáteli známá tím, že nesnáším detektivky, horory, mystery  a podobné věci. Nebo ne nesnáším, ale nekoukám na to. Protože se pak bojím. Pronásleduje mě to v noci a vždycky si kolem toho vytvořím strašné bláboly a pak mám jen strach. Přesto jsem si, ani nevím z jakého důvodu, tenhle seriál pustila. A nelituju. Hlavně první série je naprosto skvělá. Druhá už trochu pokulhává, ale i tak za shlédnutí stojí. Co se mi na tomhle seriálu líbilo, bylo to, že to není v podstatě klasická detektivka. Spíš jakási psychologická sonda do života hlavních postav. Je pravda, že nějaké ty násilné scény a podobné věci tam jsou, ale spíš na pozadí. Takže i takoví chroničtí odpůrci krimi žánru, jako jsem já, si nakonec přijdou na své.

WESTWORLD

Opět jeden z nejzajímavějších seriálů, jaké jsem kdy viděla. A to hlavně tím, že za klasickou sci-fi linií se dá dopátrat vcelku snadno linie existenciální. Tedy něco, co mě poslední roky strašně moc zajímá a co vždycky na sto procent rozehraje všechny struny uvnitř mě. Westworld je nejen skvělá podívaná, ať už kvůli efektům nebo přestřelkám a akčním scénám, což mě osobně třeba až tak nebere, ale i kvůli tomu, že je to fakt neskutečně promakané. A když to sledujete opravdu pečlivě, jste schopní odhalit další děj z úplně titěrných detailů, které třeba sem tam jen problesknou a normálně byste si jich pořádně ani nevšimli, ale nakonec se ukáže, že právě ony byly tím, co se později stane vedoucí zápletkou děje. Ač je natočená zatím jen jedna série, což zase není pro mě úplně super konstelace, rozhodně doporučuju kouknout. Myslím, že nebudete litovat.


WENTWORTH

Dosti podobný název, jako předchozí seriál, ale jde o úplně něco jiného. Jestli si ještě pamatujete jak jsem na minulém blogu psala o seriálu Orange is the new black, a pokud jste jej někdo viděli a líbil se vám, bude se vám určitě líbit i Wentworth, protože jde v podstatě o obdobu. Ale za sebe bych řekla, že je asi dokonce o něco lepší, než OITNB. Jsem trochu úchylná na seriály z prostředí nemocnic, věznic a podobných zařízení a po OITNB jsem byla trochu smutná, že jsem nemohla najít nic podobného. Takže když jsem objevila Wentworth, byla to láska na první pohled. Pokud jste v tomhle podobní, rozhodně si to nenechte ujít.THE FOUNTAIN

Tímto titulem se přesouváme od seriálů k filmům. Těch bohužel nemám zas tak moc, protože mám obecně problém se na filmy koncentrovat a dodívat se až do konce. Nevím proč, ale u seriálů vydržím třeba i několik dílů za sebou, u filmů to ale často vypnu ani ne v polovině. To ale není případ Fontány. Kouzelný film, který určitě stojí za to vidět. Asi tak bych ji definovala. Pro mě byla ještě speciálnější tím, že se mě téma, které se v ní v podstatě celou dobu omílá, dosti úzce dotýká. I díky tomu a nejen díky tomu jsem skutečně vydržela u monitoru jako přibitá až do konce. Takže pokud nevíte, co si pustit, tohle je určitě jasná volba.
DRIVE

Druhý film, který vám tu představím, je dost specifický. Co mě zaujalo už v traileru, bylo to, že se tam skoro nemluvilo. A v podobném duchu se skutečně nese celý film. Moc se tam nemluví. Spíš jde o jakési scénické vyjádření něčeho, co se slovy ani pořádně vyjádřit nedá. Přesně moje parketa. Přestože se jedná v podstatě o dost akční film, je zpracování tak poetické, že se vás to prostě musí dotknout. Ať chcete nebo ne. A to je ono. Důvod, proč se na to podívat.


FRANKL: A PŘESTO ŘÍCI ŽIVOTU ANO

Jediná kniha, kterou tu dnes představím, bude hodně specifická. Už jsem mnohokrát psala o tom, jak mě zajímá existencialismus a existenciální terapie. A tohle je jeden ze stěžejních existenciálních autorů v oblasti terapie. Ten důvod, proč tady tuhle knihu dávám, přestože vím, že spousta mých čtenářů o tenhle druh literatury zájem nemá, je ten, že se nejedná o nějaké naučné dílo. Jde o vzpomínky na koncentrační tábor. Z pohledu vězně. Psychiatra. A je to silné. Strašně moc. A já si myslím, že by si to z naší generace měl přečíst úplně každý. A vzpomenout si na to pokaždé, když nám v životě začne chybět pokora. A přesto říci životu ano je jedna z nejsilnějších knih, jaké jsem kdy četla. Kniha u které jsem často musela na chvíli přestat a vydýchávat to. A troufnu si říct, že po přečtení už nikdy nebudu mít na některé věci ten stejný pohled. Takže opravdu doporučuju.


LENNY

Z hudby mám zase jen jeden tip, ale o to lepší. Pro některé z vás asi tohle nebude nijak překvapující objev. Já ale o Lenny, dceři Lenky Filipové velmi dlouho věděla jen tak nějak povrchně. A nikdy mě nenapadlo si něco od ní opravdu poslechnout. Ale když jsem to jednoho dne úplně náhodně udělala, naprosto mě dostala. Ta hudba, hlas, texty. Jedním slovem úžasné. Takže mi nezbývá nic než opět vřele doporučit.

12 komentářů:

 1. O seriálu This is us jsem slyšela už před několika měsíci, ale tak nějak jsem se k jeho sledování nerozhoupala. Možná jednoho dne.:)
  Drive se mi taky líbil. Svůj podíl na tom měl i Gosling.:D ♥

  OdpovědětVymazat
 2. Drive je kultovka! Atmosféře moc pomáhá muzika. Soundtrack si doteď pouštím v autě :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Odpovíte mi? Už mi zase vyhrožuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se, ale nejsem právní poradna, doporučuji se obrátit na někoho v těchhle věcech kompetentního.

   Vymazat
  2. Já nemám peníze na právníka, je mi 14 let, když vy jste doktorka tak byste mi mohla poradit.

   Vymazat
  3. Jsem lékař a ne právník, to je velký rozdíl.

   Vymazat
  4. To ste teda pěkně zlá a neochotná, že nejste ochotná poradit někomu kdo je v nouzi i když jste o hodně starší a víc teda víte!!!

   Vymazat
  5. To, že jsem starší, neznamená, že mám právnické vzdělání. Až budete větší, tak to třeba pochopíte a nebudete si svůj vztek vybíjet u článku o něčem úplně jiném.

   Vymazat
 4. Moc díky za tipy- jsem seriálovej maniak, tím pádem i trochu rozmazlená a ne všechno mi hned sedne....nicméně hned první "This is us" mi sedl okamžitě, i přes to, že je to od začátku drtič emocí- je to tak zručně podané, že mi to nevadí:-)(Jdu to doporučit mamce, po které jsem "seriálový gen" zdědila) Těším se na další doporučené seriály (tedy kromě True detective, který znám a je to luxus:-))
  Ještě jednou díky, i za tento blog a moc ti fandím, ať ve svém úsilí pokračuješ, nenech se příliš znechutit negativními ohlasy! Držím palce!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc díky za hezký komentář, já jsem taky seriálový maniak, mám pocit, že jsem viděla snad už všechno :) This is us je super, určitě se to bude líbit :)

   Vymazat