čtvrtek 27. července 2017

Co jsem si všechno zařizovala po poslední státnici

Dneska tu pro vás mám trošku praktičtější článek. Přišlo mi pár zpráv ohledně toho, co je teda třeba všechno zařizovat před nástupem do práce a i pár otázek na promoci, tak se to pokusím tady nějak stručně shrnout. Předem upozorňuji, že to je psáno z mojí zkušenosti, tudíž to všude nemusí být stejné, ale myslím, že některé věci budou dost podobné všude. A asi bude i fajn, když to bude někde přehledně vypsané, abyste se pak nedostali do takové situace jako já, že jsem to všechno musela vyřizovat v jednom týdnu.


Promoce

Někteří jste se mě ptali, jestli je potřeba k promoci něco speciálně vyřizovat. Tak není. Jen musíte mít dodělaný všechny státnice. Pak vás podle skupin přiřadí k nějakému termínu, u nás byli všeobáci rozdělení podle skupin na dva dny. S tím, že každá skupina měla promoci zvlášť.

Samotnej průběh je v podstatě takový trochu vystoupení, který si tam půl hodiny předem trochu nacvičíte. Nejdůležitější je nezapomenout větičku, kterou máte říct při tom, když přísaháte na žezlo: "Spondeo ac polliceor." Aneb jak někdo vtipně u nás přetvořil pro lepší zapamatování "Spoďáry a police." :)


K oblečení se asi moc vyjadřovat nebudu, už jsem za to byla na asku zdrbaná. Já měla šaty z Orsay, ke kolenům. Asi byste neměli mít nic extra krátkého a vyzývavého. A bylo mi řečeno, že prý jsou šaty z řetězce na promoci málo. A že jsem si měla nechat ušít něco na míru. Asi takhle, holky, já chápu, že je to pro některé z vás strašně důležité, jestli budete mít šaty za čtyři stovky, nebo za čtyři tisíce, ale pro mě prostě ne. A upřímně si nemyslím, že by ty moje šaty byly na promoci nevhodné. Ale každý podle sebe samozřejmě. Co se týče bot, měly byste mít boty s uzavřenou špičkou, stejně tak i váš doprovod, rodiče, přátelé a tak by měli být nějak podobně slavnostně oblečení.

Celá promoce trvá zhruba něco kolem půl, tři čtvtě hodinky. A celou dobu u toho budete stát. Takže hlavně holkám doporučuju vzít si nějaké boty, na kterých to vydržíte. A taky ve kterých budete umět chodit. Protože co si budeme povídat, trochu se tam přeci jen pochoduje a koukaj na vás v tu chvíli víceméně všichni, takže když se ukopnete, tak to není nic moc :)Doklady a všechny úřední náležitosti před nástupem do zaměstnání

Kopie diplomu

Kdo četl moji story na facebooku, tak už ví, že získat ověřenou kopii diplomu nebylo zrovna jednoduché. Protože na poště vám to neudělají, jednak to nemůžou kvůli tomu velkému formátu okopírovat, druhak prý ani ověřit, když je tam nějaké to razítko. Takže musíte k notáři.

Ale.

Notář vám to zase asi většinou neokopíruje. Takže, než půjdete k notáři, nechte si to někde v copy centru nebo třeba v knihovně okopírovat a teprve s touhle kopií tam jděte. A opravdu doporučuju udělat si ty kopie rovnou tři. Jednu pro zápis do oboru, jednu na lékařskou komoru a jednu do zaměstnání. Ať to pak celé nemusíte absolvovat víckrát. Jako já.

Já platila u notáře za ověření jednoho diplomu něco kolem osmdesáti korun, asi to bude všude dost podobné.

Plus ještě budete potřebovat kopii dodatku k diplomu, pro zařazení do oboru. Ta nemusí být úředně ověřená, ale jen ať s tím počítáte.


Výpis z trestního resjstříku

Pro zaměstnavatele. To asi nepotřebuje další komentář. Udělají vám to normálně na poště na Czech Pointu za stovku.


Výpis ze zdravotnické dokumentace

Tohle budete potřebovat pro vstupní lékařskou prohlídku. Pokud máte, stejně jako já praktického doktora na  opačném konci republiky, než na jakém momentálně žijete, doporučuju si to opravdu ve vhodnou chvíli zařídit, ať pak kvůli tomu nemusíte jezdit speciálně. U mě to bylo ještě vtipné tím, že když jsem k té doktorce, která je v Brně, takhle speciálně ráno přijela až z Prahy a řekla jí, co potřebuju, oznámila mi, že jí ale zrovna ten den nefunguje počítač. Moje pověstné štěstí prostě :) Ale nakonec se slitovala a vymyslela, že mi to teda napíše na psacím stroji. Díky bohu, že ho tam ještě měla. Prostě ty technologie se mnou nekamarádí.

Co se týče ceny, tak je to různé, mělo by se to ale pohybovat zhruba v řádu od dvou set do čtyř set korun.


Vstupní lékařská prohlídka

Už jsem se o ní zmínila v předchozím bodě. Většinou to asi funguje tak, že vás zaměstnavatel pošle k nějakému svému závodnímu doktorovi. Tam přijdete s výpisem od svého praktika. Prohlídku musíte absolvovat před nástupem do zaměstnání. U nás to třeba je tak, že dřív ani nemůžu podepsat smlouvu, až po prohlídce. Takže abyste s tím taky počítali, že je potřeba tohle absolvovat a nejeli třeba těsně před nástupem do zaměstnání na dovolenou.

Vstupní prohlídku většinou platíte vy. Cena by se měla pohybovat kolem pěti set, čtyř set. Někde zaměstnavatel později proplácí peníze zpět, ale není to tak úplně všude, aspoň co jsem slyšela.


Lékařská komora

Samozřejmě je potřeba zapsat se do komory. Praxe je taková, že si vyberete jedno z tzv. okresních sdružení, buďto v místě vašeho bydliště, nebo v místě, kde pracujete. Tam přijdete s vyplněným dotazníkem, který je možno stáhnout tady a s ověřenou kopií diplomu. Bylo mi řečeno, že je snad i možné ten diplom doložit později, pokud ho zrovna v tu chvíli nemůžete donést, ale nevím, jak to je na jiných okresních sdruženích, takže je asi lepší ho vždycky už mít u sebe. Zaplatíte registrační poplatek, který je sto korun. První rok členské příspěvky neplatíte! Jinak se platí vždy k prvnímu březnu. Pokud by vás to zajímalo víc, kolik kdo platí a tak, koukněte sem.
Zařazení do oboru

Tohle je důležitá věc. I proto, že tím, že se zapíšete do oboru, automaticky se posouváte do vyšší platové třídy. Takže důrazně doporučuji zařídit si tohle včas, abyste před nástupem do zaměstnání už byli zapsaní a rovnou vás zahrnuli do té vyšší třídy. Rozdíl je asi patnáct set, takže rozhodně žádný zanedbatelný pakatel.

Jak se zapsat?

Na stránkách Evidence zdravotních pracovníků (odkaz zde) vyplníte žádost. Kterou následně vytisknete a společně s ověřenou kopií diplomu a kopií dodatku k diplomu zašlete na jedno z míst, která jsou tam vypsaná. Zároveň zaplatíte poplatek za vystavení logbooku. Pouze pokud se zapisujete na 3.LF v Praze, tento poplatek neplatíte, fakulta poskytuje logbook zdarma. Je jedno na kterou fakultu se zapíšete, není potřeba zapisovat se na tu, kde jste studovali. Já se třeba zapsala do Prahy, protože to mám momentálně blíž.

Zařadit do oboru by vás měli do třiceti dnů od odeslání žádosti tím, že vám pošlou logbook, průkaz odbornosti a doklad o zařazení do oboru.Tohle by snad mělo být všechno, je možné, že jsem na něco zapomněla nebo jste měli, vy co už pracujete, něco jinak. V tom případě neváhejte a napište to do komentářů, pomůže to ostatním, kteří si všechny tyhle věci budou zařizovat.

Jinak ohledně všeho vyřizování jsou hlavně potřeba pevné nervy a nějak si to rozumně rozplánovat. Když to budete vědět takhle dopředu, co všechno je potřeba a jak na to, tak to půjde všechno třeba trošku líp.

Mějte se fajn a budu se těšit zase u dalšího článku :)


4 komentáře:

 1. Kéž by se to za 4 roky nezměnilo a já měla takto krásně vyšlapanou cestičku :D :D
  Btw, z hejtů si nic nedělej, šaty si měla krásné a je úplně jedno, co ti kdo píše. Mimochodem, měla jsem na promoci boty s otevřenou špičkou #jetorebel :D Stejně jako většina příbuzenstva, ale je to asi jedno, co jsem se tak dívala. Nicméně absolventi, kteří jsou na očích a stojí tam skoro celou tu hoďku určitě pohodlné botky ocení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No my to měli přímo v pokynech, že máme mít s uzavřenou. A přece jen na boty příbuzným a tak se lidi asi tolik nedívají :D

   Hej mně dneska ten ask fakt jako dával, už prostě ty hovadiny nebudu zveřejňovat a bude pokoj :)

   Vymazat
 2. Nedávno jsme se doma bavili o promoci (všichni jí už plánují, jen mě to nechává nějak chladnou :D ), a mamka na mě: "A to si necháš ušít nějaké pěkné šaty, viď? A hlavně si k nim pak neber ty svoje polobotky." A když jsem jí pak řekla, že si jako na každou slavnostní příležitost vezmu ty černé šaty z C&A a černé polobotky, prohlásila: "Tak to už můžeš jít rovnou na funus." Chudák se nesmířila ještě s tím, že její dcera prostě nebude za slečnu ani
  s diplomem v ruce, no. Čili ti anonymové to mohou mít v rodině prostě nastavené jinak, a pak soudí dle svého zažitého modelu.
  Pozn.: Až tu školu dodělám (možná i dřív), tak, s dovolením, hodím odkaz na tenhle článek na blog. Nebo někam. Máš jej logicky sepsaný, hezky polopatě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak já měla celkem normální šaty si myslím, každej to prostě má jinak, ale někteří lidi evidentně nemůžou nechat ostatní být no :))

   Klidně hoď, ale víš jak, ono se to ještě stokrát zas všechno změní, je to jako se vším :D

   Vymazat